Victoria echipei Fenerbahce în Belgia...

Fenerbahçe a deschis poarta turului prin victoria cu 3-0 din Belgia.

2112765

Reprezentativa Türkiye, Fenerbahçe a învins cu 3-0 formația belgiană Union Saint-Gilloise în meciul din prima manșă a turului 16-imilor de finală ale UEFA Europa Conference League și a obținut un avantaj important înaintea meciului revanșă.

În meciul disputat pe stadionul RSC Anderlecht, Fenerbahçe a preluat conducerea prin golul marcat de Michy Batshuayi în minutul 20, intrând la vestiare cu 1-0.

În repriza secundă, Fenerbahçe a preluat conducerea cu 2-0 în minutul 84, prin golul lui Jayden Oosterwolde, în urma unei lovituri rapide.
În minutul 90, un șut al lui Mert Hakan a lovit mâna adversarului în interiorul suprafeței de pedeapsă, iar arbitrul a semnalizat corner.

Apoi, arbitrul, care a urmărit poziția cu avertismentul de la VAR, a arătat punctul de penalty.

În minutul 90+4, Tadic a trimis mingea în plasă și meciul s-a încheiat cu victoria de 3-0 a formației Fenerbahçe.

Victoria echipei Fenerbahçe are o mare importanță pentru Türkiye și în clasamentul coeficienților UEFA.

Țările aflate pe primele 10 locuri în clasament participă în cupele europene cu mai multe echipe.

Prin această victorie în Belgia, Fenerbahçe a contribuit cu 500 de puncte.

Cu acest rezultat, Türkiye și-a mărit punctajul la 38.100, consolidându-și poziția pe locul 9.