Μεγάλη νίκη της Εθνικής ομάδας ποδοσφαίρου απέναντι στη Λετονία

Η Εθνική ομάδα νίκησε την Λετονία με 4-0 στην 7η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024

2051369

Η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου θα αγωνιστεί για 6η φορά στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η Εθνική ομάδα νίκησε την Λετονία με 4-0 στην 7η αγωνιστική των προκριματικών του EURO 2024 του 4ου γκρουπ και απέκτησε το δικαίωμα να αγωνιστεί στη διοργάνωση για 6η φορά.

Η Εθνική μας ομάδα, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Κροατία και κέρδισε την πρώτη θέση στον όμιλο, φιλοξένησε την Λετονία στην αγωνιστική της 7ης εβδομάδας.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα που παίχτηκε στο γήπεδο στην Κόνια έληξε χωρίς γκολ.

Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Γιουνόυς Ακγιούν στον 58ο λεπτό.

Στο 83ο λεπτό το δεύτερο γκολ της Εθνικής ομάδας σημείωσε ο Τζενκ Τοσούν και το τρίτο γκολ ο Κερέμ Ακτούρκογλου στο 87ο λεπτό.

Το τελικό και 4ο γκολ της Εθνικής ομάδας σημείωσε ο Τζενκ Τοσούν στην παράταση του αγώνα στο 92ο λεπτό.

Κερδίζοντας για πρώτη φορά απέναντι στη Λετονία εντός έδρας, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου αύξησε τους βαθμούς της στους 16, διατηρώντας την ηγετική της θέση και εξασφαλίζοντας ότι θα τερματίσει στις δύο πρώτες θέσεις τον όμιλο.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν συνεχάρη την Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου για την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου του 2024 που θα διεξαχθεί στη Γερμανία.